Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HOŞ GELDİNİZ

AnasayfaKONYA-EREĞLİLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Kayıp uzman çavuşun evinde bekleyiş sürüyor
ereğli'nin tarihçesi Icon_minitimetarafından !Hayalet! C.tesi Ekim 04, 2008 6:21 pm

» Hain saldırı nasıl gerçekleşti?
ereğli'nin tarihçesi Icon_minitimetarafından !Hayalet! C.tesi Ekim 04, 2008 6:19 pm

» Şehit askerin vasiyeti
ereğli'nin tarihçesi Icon_minitimetarafından !Hayalet! C.tesi Ekim 04, 2008 6:17 pm

» GAZİLERİMİZE VE ŞEHİT AİLELERİMİZE İFTAR YEMEĞİ 22.09.2008
ereğli'nin tarihçesi Icon_minitimetarafından YÖNETİM Ptsi Eyl. 22, 2008 1:29 pm

SAAT

More Cool Stuff At POQbum.com

DÖVİZLER
Anket

ereğli'nin tarihçesi

YazarMesaj
By_Kirpi
Site Üyesi
Site Üyesi

ereğli'nin tarihçesi Empty
MesajKonu: ereğli'nin tarihçesi   ereğli'nin tarihçesi Icon_minitimeC.tesi Ağus. 30, 2008 11:57 am

Ereğli, Konya ilin güneybatısında yer alan Aksaray,Niğde ve Karaman'a sınırı olan ve il merkezine 147 km uzaklıkta bulunan ilçe.Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 95.734'tür.1973'te 53.000 olan nüfusu 1990'da 74.283'e, 2000'de 82.633'e, 2007'de 94.542'ye çıkmıştır.

Ereğli adını; Bizans İmparatoru Herakliyüs adı ise Yunan mitolojisinde yarı tanrılaşmış bir kahraman olan Herakles`ten gelmektedir. “Herakliyüs” kelimesi zaman içinde Türkçe'nin ses yapısına uygun olarak; Herakle > İrakle > Eregle.> Eregli.> Eregliyye > EREĞLİ şeklini almıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde ise I. Alaeddin Keykubad 'ın Ereğli`den bir sefer dönüşü geçerken Peygamber Pınarı denilen (şu anda Akhüyük köyünde bulunan) çamurun, yaralı askerlerinin yaralarına şifa olduğundan dolayı buraya ERKİLİ (Ereğli ) dediği için adını buradan aldığı yazılır.

Tarih boyunca Hitit, Asur, Kimmer, Frig, Lidya, Pers, İskender İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu ve Bizans idaresinde kalan Ereğli, 9 asırda Bizans ile Abbasiler arasındaki mücadeleye sahne oldu. Anadolu Selçukluları zamanında Türklerin idaresine giren Ereğli Fatih Sultan Mehmet devrinde Osmanlı topraklarına katıldı. 20 asırda Bağdat Demiryolunun ilçeden geçmesi ile Ereğlinin önemi daha da arttı. Osmanlı Devletinin son döneminde Konya Vilayetine bağlı bir kaza merkezi olan Ereğli, cumhuriyet döneminde de Konya'nın ilçesi olma durumunu devam ettirdi.

Deniz seviyesinden 1054 m yüksekte bulunan Ereğli'nin nüfusu 128.000'dir(83.000'i merkezde). 2260 km² yüzölçümüne sahip ilçenin 6 belde belediyesi 44 köyü ve 36 mahallesi bulunmaktadır. İlçe halkının yarıdan fazlası geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. İlçenin en önemli akarsuyu İvriz Çayı üzerinde kurulu İvriz Barajı, Ereğli'de hem tarım alanlarını sulamakta ve içme suyu ihtiyacını da karşılamaktadır. İlçede baklagiller, sanayi bitkileri, meyve, sebze ve yem bitkileri yetiştirilmektedir. Ereğli’de yetiştirilen kirazlar bir bölümü ihraç edilmektedir.

Ereğli'de Selçuk Üniversitesine bağlı Ereğli Meslek Yüksekokulu, 1987 yılından beri eğitim faaliyetini sürdürmektedir.

Ulu cami, Ağalar Mescidi, Rüstem Paşa Kervansarayı, Roma Hamamı kalıntıları, çeşitli dömemlerde yapılmış türbeler ve köprüler ilçenin önemli tarihi esrleri arasındadır.

Ereğli yakınlarında bulunan İvriz Kaya Anıtı Hititlerden günümüze gelen önemli bir kültür mirasıdır.Ereğli sanayisi ve tarımıyla birlikte hızlı yükeliş icinde.Ayrıca yüz ölçümü ve nüfus acısından bazı illerden daha büyüktür.Ereğli beyaz kiraz üretimiğle dünya çapında söz sahibidir.

Ereğli’de Eğitim (2003-2004 yılı verileri) [değiştir]75 İlköğretim okulu, 2 yatılı İlköğretim okulu, 1 Zihinsel Engelliler okulu ve 2 özel İlköğretim okulu ile birlikte toplam 79 ilköğretim okul bulunmaktadır. İlköğretimdeki toplam öğretmen sayısı 542, toplam öğrenci sayısı 21,621 dir.

İlçede 6’sı Genel Lise ( Ereğli, Cumhuriyet, ******, Belkaya, İvriz, Zengen Lisesi) 1’i Anadolu Lisesi, 1’i Anadolu Öğretmen Lisesi, 1’i Endüstri Meslek Lisesi, 1’i Kız Meslek Lisesi, 1’i Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, 1’i Anadolu İmam Hatip Meslek Lisesi toplam 12 lise bulunmaktadır. Bu okullardaki öğretmen sayısı 724 olup öğrenci sayısı ise 9207’dır.

Yüksek öğrenim bazında ise Selçuk Üniversitesine bağlı Ereğli Meslek Yüksekokulu, Bilgisayar, Elektrik, İnşaat, Makine, Tekstil ve Elektronik Bilgisayar bölümlerinde, 2003-2004 öğretim yılında birinci öğrenimde 168 kız, 407 erkek, ikinci öğrenimde 70 kız ve 224 erkek olmak üzere toplam 869 öğrenci öğrenim görmektedir. Yüksekokulda 19 Öğretim Görevlisi ve 13 personel olmak üzere toplam 32 kişi ile hizmet vermektedir.

ereğli'nin tarihçesi
1 sayfadaki 1 sayfası